اکثر مکاتبات کومش از طریق ایمیل سایت می باشد. لطفا Spam ایمیل خود را نیز چک نمایید.
   [صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
اطلاعات نشریه::
آرشیو مجله و مقالات::
برای نویسندگان::
برای داوران::
ثبت نام و اشتراک::
کار آزمایی بالینی::
تماس با ما::
تسهیلات پایگاه::
::
هزینه چاپ مقاله در کومش
با توجه به تصمیمات گرفته شده جهت پذیرش مقالات در مجله کومش از نویسندگان مقاله هزینه دریافت می گردد. هزینه پذیرش مقالات از ابتدای سال 1402 در مجله کومش  مبلغ 12.000.000ریال (یک میلیون و دویست هزار تومان) می باشد. که نویسنده مسئول می بایست جهت دریافت نامه پذیرش به حساب درآمد های دانشگاه واریز نمایند تا گواهی پذیرش مقاله صادر و مراحل بعدی انتشار مقاله انجام شود.
تبصره: این مصوبه شامل مقالاتی که نویسنده مسئول مقاله از همکاران دانشگاه علوم پزشکی سمنان باشد نمی شود.
..
لیست داوران پیشنهادی
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
Google Scholar Metrics

Citation Indices from GS

AllSince 2019
Citations88334335
h-index3822
i10-index275124

..
:: جلد 25، شماره 5 - ( مهر و آبان 1402، ویژه نامه 5 امین کنگره بین المللی و 26 امین کنگره فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران 1402 ) ::
جلد 25 شماره 5 صفحات 457-457 برگشت به فهرست نسخه ها
استفاده از هوش مصنوعی برای کاهش عوارض جانبی داروهای شیمی‌درمانی در بیماران با ریسک نارسایی قلبی
محمدجواد رحمانی
چکیده:   (296 مشاهده)
هدف: سرطان دومین عامل مرگ و میر در آمریکا می‌باشد. در حال حاضر نرخ مرگ و میر بیماران سرطانی نسبت به نرخ درمان بالاتر می‌باشد و از مهم‌ترین عوامل این موضوع عوارض جانبی داروهای شیمی‌درمانی ،سمیت بالای قلبی و کبدی و هم‌چنین تشخیص دیرهنگام سرطان می‌باشد. اخیراً دانشمندان بیماران سرطانی را که در معرض داروهای شیمی‌درمانی قرار می‌گیرند و ریسک بالاتری نسبت به دیگر بیماران برای نارسایی قلبی دارند، با کمک هوش مصنوعی شناسایی و گام مهمی در راستای درمان سرطان برداشته‌اند.
مواد و روش‌ها: در این مطالعه از داده‌های الکترونیکی بیماران در مرکز سلامت کالیفرنیا استفاده شده است. لازم به ذکر است که در مورد بیماران ابتدا بایستی سرطانی بودن آن‌ها تشخیص داده شود و سپس نارسایی قلبی تشخیص داده شود. داده‌های این مطالعه از سال 2011 تا 2017 شامل 143199 بیمار سرطانی می‌باشد. داده‌های مورد استفاده قرار گرفته برای شناسایی بیماران قلبی از نسخه‌های 9 و 10 طبقه‌بندی شده بین‌المللی بیماران تهیه شده بود. هم‌چنین بیماران سرطانی را با یک کد ماتریسی شناسایی کردند. برای کد‌گذاری دارو‌ها نیز از RXnorm استفاده کردند. هم‌چنین برای بالا بردن دقت مطالعه از چهار الگوریتم یادگیری ماشین و دو روش کد‌گذاری استفاده کردند.
نتیجه‌گیری: در این مطالعه از چهار الگوریتم یادگیری ماشین برای پیش‌بینی بیماران سرطانی که دارای ریسک نارسایی قلبی هستند استفاده شده است. از 143199 بیمار شناسایی شده با توجه به ضوابط مورد استفاده و غربال‌گری انجام شده به1958 مورد و15488 شاهد رسیدیم.3 داروی شیمی‌درمانی که بیشترین استفاده را به خود اختصاص داده بودند عبارتند از متوتروکسات (1486 بیمار)، سیکلوسفامید (1371 بیمار)، کربوپلاتین (1275 بیمار). این بیماران نسبت به بیماران گروه شاهد دارای ریسک شدید نارسایی قلبی هستند. هم‌چنین ما دریافتیم که وجود فشار خون بالا، فیبریلاسیون دهلیز، تنگی نفس و چربی خون بالا در افراد، پتانسیل نارسایی قلبی را افزایش می‌دهد.
واژه‌های کلیدی: مسمومیت دارویی، نارسایی قلبی، سرطان، هوش مصنوعی
متن کامل [PDF 252 kb]   (46 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1402/10/30 | پذیرش: 1402/6/1 | انتشار: 1402/6/1
ارسال پیام به نویسنده مسئول