اکثر مکاتبات کومش از طریق ایمیل سایت می باشد.
لطفا Spam ایمیل خود را نیز چک نمایید.
   [صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: جلد 21، شماره 1 - ( زمستان 1397 ) ::
جلد 21 شماره 1 صفحات 140-144 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثرات سینرژیسم IL-4 وRANKL روی بقا مونوسیت‌های خون محیطی بیماران مبتلا به ژانت سل گرانولوما
لیلا محامد خسروشاهی، علی محمدی*، صونا رفیعیان، علی آغبالی، علی عاقبتی، علی فتوحی، لیلی عاقبتی ملکی، بهزاد برادران
چکیده:   (489 مشاهده)
هدف: ژانت سل گرانولوما ضایعه شبه تومور واکنشی استخوان فک می‌باشد که مشخصه آن پرولیفراسیون بافت گرانولیشن دارای سلول‌های ژانت چندهسته‌ای فراوان می‌باشد. با توجه به نقش مهم IL-4 و RANKLدر پاتوزنز بیماری و ایجاد بستر برای مهاجرت سلول‌های بدخیم به مغز استخوان، در این مطالعه اثرات سینرژیسم این دو فاکتور را در بقا مونوسیت‌های جدا‌شده از خون محیطی بیماران مبتلا به ژانت سل گرانولوما در مقایسه با افراد سالم را مورد بررسی قرار گرفت.
مواد و روشها: پس از خون‌گیری از بیماران مبتلا به ژانت سل گرانولوما و افراد سالم، سلول‌های تک هسته‌ای خون محیطی توسط گرادیانت شیب غلظت فایکول استخراج و مونوسیت‌ها توسط کیت جداسازی مونوسیتی انسانیII جداسازی شدند. مونوسیت‌های جدا شده به مدت پنج روز با غلظت‌هایng/ml10,20 از IL-4 و RANKL تیمار شدند و پس از بررسی‌های مورفولوژیکی توسط میکروسکوپ اینورت، آزمون MTT روی بقا مونوسیت‌ها پس از مواجهه با سایتوکاین‌های مذبور انجام شد.
یافتهها:نتایج نشان‌دهنده تفاوت در بقا مونوسیت‌ها در مقایسه بین گروه بیمار و گروه سالم پس از طی دوره تیمار بود. از طرف دیگر، در هر دو گروه بیمار و سالم تعداد سلول‌های تیمار شده در مقایسه با گروه‌های کنترل فاقد تیمار بیش‌تر بود که در گروه‌های تحت تیمار شواهد مورفولوژیکی بیان‌گر تغییر به نفع تشکیل ژانت سل‌ها وجود داشت. هر دو فاکتور IL-4 و RANKL  موجب افزایش بقا مونوسیت‌ها در مقایسه با گروه کنترل شده بودند.
نتیجهگیری: نتایج مطالعه حاضر، افزایش بقا و هم‌چنین تعداد مونوسیت‌های جدا شده از خون محیطی بیماران مبتلا به ژانت سل گرانولوما را توسط فاکتور IL-4 و RANKL همراه با ایجاد مورفولوژی ژانت سل نشان می‌دهد. این نتایج بیانگر دخالت IL-4 و RANKL در بدخیمی مرتبط با بیماری می‌باشد.
 
واژه‌های کلیدی: IL-4، RANKL، مونوسیت، و ژانت سل گرانولوما
متن کامل [PDF 1112 kb]   (90 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۴/۲۸ | پذیرش: ۱۳۹۷/۴/۶ | انتشار: ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mohamed Khosroshahi L, Mohammadi A, Rafieyan S, Aghbali A, Aghebati A, Fotouhi A, et al . Effects of IL-4 and RANKL synergism on survival of peripheral blood monocytes in patients with giant cell granuloma. koomesh. 2019; 21 (1) :140-144
URL: http://koomeshjournal.semums.ac.ir/article-1-4145-fa.html

محامد خسروشاهی لیلا، محمدی علی، رفیعیان صونا، آغبالی علی، عاقبتی علی، فتوحی علی، و همکاران.. بررسی اثرات سینرژیسم IL-4 وRANKL روی بقا مونوسیت‌های خون محیطی بیماران مبتلا به ژانت سل گرانولوما. كومش. 1397; 21 (1) :140-144

URL: http://koomeshjournal.semums.ac.ir/article-1-4145-fa.htmlجلد 21، شماره 1 - ( زمستان 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
کومش Koomesh
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3877