اکثر مکاتبات کومش از طریق ایمیل سایت می باشد. لطفا Spam ایمیل خود را نیز چک نمایید.
   [صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
اطلاعات نشریه::
آرشیو مجله و مقالات::
برای نویسندگان::
برای داوران::
ثبت نام و اشتراک::
کار آزمایی بالینی::
تماس با ما::
تسهیلات پایگاه::
::
هزینه چاپ مقاله در کومش
با توجه به تصمیمات گرفته شده مقالاتی که  از ابتدای سال 1401 به مجله کومش ارسال میشود، در صورت پذیرفته شدن برای چاپ، نویسنده مسئول باید مبلغ 10.000.000ریال (یک میلیون تومان) جهت دریافت نامه پذیرش به حساب درآمد های دانشگاه واریز نمایند تا گواهی پذیرش مقاله صادر و مراحل بعدی انتشار مقاله انجام شود.
تبصره: این مصوبه شامل مقالاتی که نویسنده مسئول مقاله از همکاران دانشگاه علوم پزشکی سمنان باشد نمی شود.
..
لیست داوران پیشنهادی
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
Google Scholar Metrics

Citation Indices from GS

AllSince 2017
Citations81845011
h-index3623
i10-index262158

..
:: راهنمای نگارش مقالات ::
 | تاریخ ارسال: 1387/3/27 | 

 راهنمای‌ نگارش‌ مقالات‌

 شرایط مطلوب مقالات ارسالی برای نشریات علوم پزشکی

راهنمای‌ نگارش‌ مقالات‌ مجله کومش بر اساس معاهده‌ی تهران

 
دو ماه نامه کومش با هدف انتشار مقالات علمی و پژوهشی اصیل (Original research article) و مورد نگاری (Case report) و مروری (Review article) در گستره‌ی پژوهش‌های بنیادی حاصل از تحقیقات کاربردی و پایه ، تحقیقات اپیدمیولوژیک و مطالعه‌های بالینی در زمینه‌ی علوم پزشکی که در هیچ مجله‌ی داخلی چاپ نشده است، چاپ و در اختیار محققین، پزشکان، دانشجویان و مراکز علمی قرار می‌گیرد.
مقالات مروری فقط بر اساس دعوت سردبیر از محققان برجسته قابل پذیرش است. با این وجود کسانی که تمایل دارند نسبت به نگارش مقاله مروری اقدام نمایند؛ می‌توانند در خواست خود را همراه با یک صفحه از خلاصه مقاله مورد نظر جهت سردبیر ارسال نمایند، که در صورت موافقت، مراتب جهت نگارش مقاله مروری اعلام می‌گردد.
برای ارسال مقاله، نویسنده مسؤول باید  مقاله خود را با مشخصات ذیل از طریق وب سایت مجله  (http://koomesh.semums.ac.ir) ارسال نماید. بدین منظور ابتدا باید در وب سایت ثبت نام نموده و سپس نویسنده با استفاده از نام کاربر (Username) و کلمه‌ی عبور (Password) به قسمت ارسال مقاله وارد شده، مراحل ذیل را طی نمایید.
 1. ورود به وب‌سایت مجله با استفاده از نام کاربر (Username) و کلمه‌ی عبور (Password).
 2. ورود به قسمت «ارسال مقاله»
 3. تعیین مشخصات کلی مقاله طبق برگه‌ی الکترونیک (تعداد نویسندگان، موضوع مقاله، نوع مقاله، زبان مقاله)
 4. ورود اطلاعات مقاله طبق برگه الکترونیک
  • عنوان انگلیسی
  • چکیده مقاله انگلیسی (‌‌Abstract)
  • کلید واژه‌های انگلیسی (Keywords)
  • عنوان فارسی
  • چکیده مقاله فارسی
  • کلید واژه‌های فارسی
  • مشخصات نویسندگان
  • فایل اصلی مقاله (Manuscript). مطابق شرایطی که در قسمت «ارایه متن مقاله و شرایط فنی» گفته خواهد شد.
  • فایل مقاله بدون نام نویندگان و سازمان متبوع (اختیاری)
  • توضیح ضمیمه (اختیاری)
  • در صورت چاپ مقاله در مجلات پزشکی غیر فارسی، می‌باید با مراجعه به صفحه‌ی پرونده الکترونیک در وب‌سایت مجله، نسخه‌ی الکترونیک ( PDFیا DOC) از انتشار اول را بارگذاری نمایید.
 5. نامه‌ی الکترونیک (e-mail) به طور خودکار به نشانی پست الکترونیک شما ارسال می‌شود که بیان‌گر دریافت نسخه‌ی اصلی (Manuscript) است. توجه کنید که این مرحله به معنی پذیرش مقاله نیست.
نویسنده‌ی مسؤول می‌تواند با مراجعه به صفحه‌ی شخصی خود بر روی وب‌سایت مجله، از وضعیت لحظه به لحظه‌ی مقاله و پذیرش یا رد آن مطلع شود. 
 
رعایت نکات ذیل در هنگام ارسال مقال الزامی است:
 • چنانچه چکیده‌ی مقاله در مجموعه‌ی مقالات یک همایش یا سمینار به چاپ رسیده باشد. مقاله‌ی کاملی که ارسال می‌شود، باید حداقل دو برابر مطلب قبلی و با تعداد بیشتری جدول و نمودار باشد تا پذیرفته گردد.
 • مولفان باید همه‌‌ی گزارش‌ها و ارایه‌های قبلی خود را در ارتباط با مقاله‌ی ارسالی اعلام نمایند تا موارد انتشار دوباره‌ی یک مقاله یا مطلب بسیار مشابه، مشخص گردد.
 • اطلاعات هویتی بیماران، نباید در نوشته‌ها، عکس‌ها و شجره‌نامه‌ها منعکس شود؛ مگر آن‌که این اطلاعات برای مقاصد علمی ضروری باشد و بیمار (یا والدین یا قیم او) رضایت‌نامه‌ی آگاهانه را برای انتشار به صورت کتبی امضا نمایند.
 • در مقالات ارائه شده به مجله‌ی کومش بایستی مشخص باشد که نویسندگان رعایت نکات اخلاقی را در بررسی‌های بالینی و حیوانی نموده‌اند و مقالات ارسالی برای مجله کومش، باید دارای تاییدیه کمیته اخلاق در پژوهش های علوم زیستی مراجع ذیصلاح باشند و باید در قسمت " مواد و روش ها" به آن اشاره شود. همچنین تمام مقالات کارآزمایی بالینی و مطالعات مداخله ای روی نمونه های انسانی ، باید در سایت کارازمایی بالینی معتبر ثبت شده باشند و شماره ثبت آن در قسمت مواد و روشها ذکر شود
 • در صورتی‌که به هر دلیلی بین نویسنده یا نویسندگان مقاله و محتویات مقاله تضارب منافع وجود داشته باشد بایستی اعلام شود.
 • حتما بایستی فرم معرفی داوران به صورت برخط  تکمیل و ارسال گردد.
 • فرم تعهد نویسندگان حتما تکمیل و به عنوان فایل ضمیمه مقالات ارسال شود

    نقش نویسندگان مقاله

در تمام مقالات ارسالی برای مجله کومش، نقش همه نویسندگان باید به صورت زیر مشخص و بیان شود.
مثال: نقش هر یک از نویسندگان این مقاله به شرح زیر است:  نویسنده A و B: ایده و طراحی مطالعه، نویسنده B: جمع آوری داده ها، نویسنده B  و  C : آنالیز و تفسیر نتایج ، نویسنده  D: نگارش نسخه اول مقاله. همه نویسندگان نتایج را بررسی نموده و نسخه نهایی مقاله را تایید نمودند. 
اگر مقاله یک نویسنده دارد متن زیر بیان شود: نویسنده مسئولیت ایده و طراحی، جمع آوری داده ها، آنالیز و تفسیر نتایج و آماده نمودن مقاله را  به عهده دارد


ارایه‌ی متن مقاله و شرایط فنی
نسخه‌ی اصلی (Manuscript) مقالات با استفاده از نرم افزار Microsoft Word نسخه‌ی ۲۰۰۳ یا بالاتر و طبق شرایطی که در ارایه‌ی همین متن آمده است، تهیه شده باشد. نوشته شود و نوع و اندازه‌ی حروف برای زبان فارسی بدر ۱۲ و برای زبان انگلیسی Time New Roman ۱۱ باشد.
 
نسخه‌ی اصلی مقاله باید حاوی بخش‌های زیر باشد:
صفحه‌ی اول: شامل عنوان کامل مقاله، نام مولفان، بخش، بیمارستان، دانشکده، دانشگاه و شهر یا محل اشتغال، درجه‌ی علمی و مرتبه‌ی دانشگاهی نویسنده (نویسندگان)؛ نشانی پستی و شماره‌های تلفن، نمابر و پست الکترونیک (ترجیحاَ پست الکترونیک رسمی و علمی. تا جای ممکن از e-mail های یاهو، هات‌میل، جی میل و مانند آن‌ها استفاده نشود).
مولف که باید در مکاتبات استفاده شود، عنوان مکرر (Running title) با حداکثر ۴ واژه.
صفحه‌ی دوم: شامل چکیده (با حداکثر ۲۵۰واژه، شامل بخش‌های مقدمه، مواد و روش‌ها، یافته‌ها و نتیجه‌گیری) و واژگان کلیدی (Keyword) حداقل سه کلمه.
صفحه‌ی سوم: شامل چکیده مقاله انگلیسی، کاملاَ منطبق و برگردان دقیق چکیده مقاله فارسی (حداکثر ۲۵۰ واژه شامل: Introduction, Conclusion, Results, Materials and Methods و واژگان کلیدی (Keyword) حداقل ۳ کلمه.
صفحه‌ی چهارم به بعد: شامل مقدمه، مواد و روش‌ها، یافته‌ها و بحث و نتیجه‌گیری.
صفحات مجزا: برای تشکر و سپاسگزاری (تقدیرنامه)، کتاب‌نامه (مراجع و منابع)؛ صفحات جدایی برای هر یک از جدول‌ها، نمودارها، عکس‌ها و تصاویر و صفحات مجزا برای شرح نمودارها و تصاویر.
شماره‌ی مراجع و منابع به صورت مرتب و صعودی در متن مقاله استفاده گردد، و به صورت پا صفحه (Footnote/Endnote) نباشد.
جدول بهتر است با استفاده از امکان Table در Microsoft Word طراحی شوند. جدول‌ها به صورت عکس ارایه نگردند و شماره‌گذاری متوالی داشته باشند و در متن مقاله به شماره‌ی جدول‌ها به صورت متوالی اشاره گردد. در زیرنویس جدول‌ها، همه‌ی اختصاری‌های غیراستاندارد استفاده شده، توضیح داده شوند و متن جدول‌ها فارسی باشد.
نمودارها در نرم‌افزار Microsoft-Excel  با نام‌های مشخص و مجزا روی پرونده الکترونیک مقاله در وب‌سایت مجله یا با پست الکترونیکی (e-mail) ارسال شوند. اصل منحنی‌ها و نمودارها به زبان فارسی، به صورت دو بعدی، بدون حاشیه و تزئینات اضافه تنظیم شوند و با استفاده از چاپگر لیزری در صفحات جداگانه، تهیه گردند (ابعاد آن‌‌ها نباید از ۱۲×۸ سانتی‌متر بزرگتر باشد). فایل نمودارها به صورت مجزا حتماً ارسال شود.
عکس‌ها به صورت فایل‌های مجزا از نوع TIF یا JPEG و با کیفیت مناسب چاپ (dpi۳۰۰) با نام‌های مشخص روی پرونده الکترونیک مقاله در وب‌سایت مجله بارگذاری شود. عکس‌ها باید دقیق و روشن و به نحوی تهیه شوند که از نظر فنی چاپ آن‌ها با کیفیت مطلوب در مجله مقدور باشد. از ارسال فتوکپی به جای عکس خودداری شود. حتی‌المقدور از ارسال عکس رنگی اجتناب گردد. عکس‌های رادیوگرافی باید مطابق استانداردهای گفته شده در بالا در اندازه‌ی ۷۳×۱۲۰ میلی‌متر تا حداکثر ۳۵۴×۲۰۳ میلی‌متر باشد. عکس‌ها و تصاویر باید شماره‌گذاری متوالی داشته و ترتیب آن‌ها بر اساس ارجاع به آن‌ها در متن باشد. اگر عکس منتشر شده است، منبع اولیه در تقدیرنامه ذکر شود و اجازه‌ی کتبی آن ارایه گردد.
نام منابع حمایت مالی که منجر به انجام تحقیق و تهیه‌ی مقاله شده است و هم‌چنین هر گونه کمک تکنیکی باید قبل از منابع و مراجع تحت عنوان تشکر و قدردانی ذکر شود.
 
کتاب‌نامه (منابع)
در کتاب‌نامه می‌توان از منابع زیر استفاده نمود:

 • مقالات مجلات.

 • کتاب‌ها و دیگر منابع منوگراف.

 • سایر منابع منتشره.

مطالب الکترونیک.مراجع باید به نظم و ترتیب متوالی به ترتیب استفاده در متن، شماره‌گذاری و در انتهای مقاله ذکر شوند. مراجع در متن، جداول و زیرنویس با شماره مشخص شوند. در موارد خاص به راهنمای نویسندگان مجله مراجعه شود.

از الگوی مثال‌های زیر استفاده شود که براساس الگوهای مورد استفاده در اندکس‌های مدیکوس پایه‌ریزی شده‌اند. عناوین مجلات باید براساس الگوی اندکس مدیکوس خلاصه شود. به فهرست مجلات اندکس شده در اندکس مدیکوس مراجعه گردد که به طور سالانه به صورت جزوه مجزا منشر می‌شود و در شماره ژانویه از اندکس مدیکوس فهرست می‌گردد. این فهرست را می توان از سایت اینترنت نیز تهیه کرد (http://www.nlm.nih.gov).  تعدادی از مجلات، ارجاع به خلاصه مقالات، کتابچه کنگره‌ها و پایان نامه‌ها یا منابع الکترونیک را نمی‌پذیرند. برای اطلاع از این موضوع به راهنمای نویسندگان مجله مورد نظر رجوع شود.
مراجعی که انتشار آنها در مجلات پذیرفته شده اما هنوز به انتشار نرسیده‌اند، باید با عنوان «زیر چاپ» نام برده شوند. در این مورد لازم است نسخه‌ای از نامه پذیرش مقاله برای چاپ ضمیمه گردد. مقالاتی که به مجله ارایه شده ولی هنوز پذیرفته نشده‌اند، قابل ذکر به عنوان منبع نیستند.
 
Text Box: همانند مثال زیر، رفرانس‌های فارسی به انگلیسی ترجمه شود 
 قنبریان آرش، مجید محمد، رحمانی مازیار، صراف‌زاده امیر و عزیزی فریدون، توزیع فشار خون در جمعیت بزرگسالان تهران: مطالعه قند و چربی تهران. مجله غدد درون ریز و متابولیسم ایران. سال پنجم ١٣٨٢. ضمیمه شماره ٥ صفحه 435 – 425.
Ghanbarian A, Majid M, Rahmani M, Sarraf Zadeh A, and Azizi F. Distribution of blood pressure and prevalence of hypertension in Tehran adult population: Tehran Lipid and Glucose Study . Iranian J Endocrinol Metab 2004; 5: 425-435 (Persian)
مقالات نشریات
مقاله استاندارد نشریات:
شش مؤلف اول را نام برده و سپس عبارت «و همکاران» را ذکر کنند. آن‌گاه عنوان مقاله، عناوین خلاصه شده مجله، سال انتشار، شماره مجله و صفحات اول و آخر مقاله آورده شود. توجه خاص به نقطه‌گذاری در نوشتن مراجع ضروری است. در صورتی که تنها خلاصه مقاله مورد استفاده بوده است. باید عبارت [abstract] یا ]چکیده[ در انتهای مراجع آورده شود.
انگلیسی:
Parkin DM, Clayton D, Black RJ, Masuyer E, Friedi HP, Ivanov E, et al. Childhood leukaemia in Europe after Chernobyl: ۵ year follow-up. Br Cancer ۱۹۹۶;۷۳:۱۰۰۶-۱۲.
فارسی: (همانند مثال به انگلیسی ترجمه شود)
احمدی جمال، فتحی سمیه، سنجری شعبان، گواتر آندمیک در استان همدان: ۵ سال پس از مصرف نمک یددار. پژوهش در پزشکی ۱۳۷۷؛ سال ۲۲، شماره ۲: صفحات ۱۳۵ تا ۱۴۲.

 1. سازمان به عنوان مؤلف:

The Cardiac Society of Australia and New Zealand. Clinical exercise stress testing. Safety and performance guidelines. Med Aust ۱۹۹۶; ۱۶۴:۲۸۲-۴.

 1. هیچ مؤلفی داده نشده باشد (گروه مؤلفین):

Cancer in South Africa [editorial]. S Afr Med J ۱۹۹۴; ۸۴:۱۵.

 1. مقاله به زبان انگلیسی نیست:

Ryder TE, Haukeland EA, Solhaug JH, Bilateral infrapatellar seneruptur hostidligere frisk kvinne. Tidsskr Nor Laegeforen ۱۹۹۶; ۱۱۶:۴۱-۲.

 1. ضمیمه مجله:

Shen HM, Zhang QF, Risk assessment of nickel carcinogenicity and occupational lung cancer. Environ Health Perspect ۱۹۹۴; ۱۰۲ Suppl ۱:۲۷۵-۸۲.
کتاب‌ها و سایر منابع منوگراف

 1. تدوین کننده، گردآورنده، به عنوان مؤلف

Norman IJ, Redfern SJ, Editors. Mental health care for elderly people. New York: Churchill Livingstone; ۱۹۹۶.
فارسی: (همانند مثال به انگلیسی ترجمه شود)
محمدی حسن، جلیلی حسین (مؤلفین)، تضمین کیفیت آزمایشگاهی، چاپ دوم. تهران: مرکز نشر دانشگاهی، ۱۳۷۵.

 1. سازمان به عنوان مؤلف و ناشر

Institute of Medicine (US). Looking at the future of the Medicaid program. Washington: The Institute; ۱۹۹۲.
فصل یک کتاب
Philips SJ, Whisnant JP, Hypertension and stroke. In: Laragh JH, Brenner BM, editors. Hypertension: Pathophysiology, diagnosis and management. ۲nd ed. New York: Raven Press; ۱۹۹۵. p.۴۶۵-۷۸.
فارسی: (همانند مثال به انگلیسی ترجمه شود):
بهرامی فریدون، نوحی علینقی. کنترل کیفیت آزمایش لیپیدهای سرم. در کتاب تضمین کیفیت آزمایشگاهی، مؤلفین محمدی حسن و جلیلی حسین. چاپ دوم. تهران: مرکز نشر دانشگاهی، ۱۳۷۵، صفحات ۵۰ تا ۶۱.
در ترجمه ها عبارت «در ترجمه» سپس عنوان کتاب و نام مؤلف اصلی ذکر شود. مثال:
اعرابی ماندانا، رئیس‌زاده فربد. در ترجمه جنین شناسی پزشکی لانگمن، سادلر تی دبلیو (مؤلف). چاپ اول. تهران: مؤسسه فرهنگی انتشاراتی تیمورزاده، ۱۳۷۶، صفحات ۱۹۵ – ۱۶۰.
مطالب کنفرانس
Kimura J, shibasaki H, editors. Recent advances in clinical neurophysiology. Proceeding of ۱۰th International Congress of EMG and Clinical Neurophysiology; ۱۹۹۵ Oct ۱۵-۱۹; Kyoto, Japan. Amsterdam: Elsevier; ۱۹۹۶.
مطالب کنفرانس
Bengtsson S, Solheim BG, Enforcement of data protection, Privacy and security in medical informatics. In: Lun KC, Degoulet P, Piemme TE, Rienhoff O, editors. MEDINFO ۹۲. Proceedings of the ۷th world Congress on Medical Informatics; ۱۹۹۲ Sep ۶-۱۰; Geneva, Switzerland. Amsterdam: North – Holland; ۱۹۹۲. p. ۱۵۶۱-۵.
پایان نامه
Kaplan SJ, Post-hospital home health care: the elderley’s access and utilization [dissertation]. St. Louis (MO): Washington Univ.; ۱۹۹۵.
فارسی: (همانند مثال به انگلیسی ترجمه شود)
احمدی جواد، تأثیر نمک یددار در کاهش ندول و اندازه گواتر در شهریار. پایان نامه کارشناسی ارشد، تهران: انستیتو تحقیقات تغذیه، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ۱۳۷۷.
مقاله منتشر نشده:
Leshner AL. Molecular mechanisms of cocaine addiction. N Engl J Med. In press ۱۹۹۶.
فارسی: (همانند مثال به انگلیسی ترجمه شود):
محمدی حسن، احمدی جواد، عوارض ناشی از مصرف کینیدین در ۳۰۰ بیمار قلبی. مجله نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران، زیر چاپ.
*منظور از «زیر چاپ» پذیرفته شدن رسمی مقاله در مجله یاد شده بوده، صرف ارسال مقاله (Submission) مجوز ذکر مقاله به عنوان مرجع نمی‌باشد.
مقاله نشریه در نسخه الکترونیک
Morss SS. Factors in the emergence of infectious diseases. Emerg Infect Dis [serial online] ۱۹۹۵ Jan-Mar [cited ۱۹۹۶ Jun ۵]; ۱(۱): [۲۴ screens]. Available from: URL: http://www.cdc.gov/ncidod/EID/eid.htm
منوگراف الکترونیک
CDI, Clinical dermatology illustrated [monograph on CD-ROM]. Reeves JRT, Maibach H. CMEA Multimedia Group, producers. ۲nd ed. Version ۲.۰. San Diego: CMEA; ۱۹۹۵.
فایل کامپیوتری
Hemodynamics III: the ups and downs of hemodynamics [computer program]. Version ۲.۲. Orlando (FL): Computerized Educational Systems; ۱۹۹۳.
 
چک لیست مقالات ارسالی برای مجله‌ی کومش

 

 

 • صفحه‌ی اول (صفحه‌ی عنوان)

 • اسامی نویسندگان و محل کار آن‌ها به فارسی

 • چکیده فارسی (۲۵۰-۲۰۰ کلمه)

 • چکیده انگلیسی (۲۵۰-۲۰۰ کلمه)

 • عنوان مقاله به انگلیسی

 • اسامی نویسندگان و محل کار آن‌ها به انگلیسی

 • مشخصات کامل نویسنده مسؤول (آدرس، e-mail، تلفن)

 • متن مقاله

 • منابع طبق فرمت مجله

 • جداول و نمودارها در صفحات جداگانه و طبق فرمت مجله

 • فایل مقاله

 • فایل نمودارها

 • نامه بررسی مقاله برای سردبیر

 • تکمیل فرم تعهد نویسندگان

 • تکمیل فرم معرفی داوران

  · برگرفته از معاهده تهران

دفعات مشاهده: 85108 بار   |   دفعات چاپ: 2363 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 441 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان
کومش Koomesh
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 48 queries by YEKTAWEB 4410