:: جلد 23، شماره 3 - ( خرداد و تیر 1400 ) ::
جلد 23 شماره 3 صفحات 409-414 برگشت به فهرست نسخه ها
افزایش بیان آپولیپوپروتئین D در بافت قلب رت‌های هیپرتیروئید و هیپو تیروئید
مرضیه سلامی ، رقیه پاکدل ، حمیدرضا ثامنی ، عباس پاکدل ، عباسعلی وفایی
چکیده:   (381 مشاهده)
هدف: قلب از ارگان‌هایی است که تحت تأثیر اختلالات هورمون‌های تیروئید قرار می‌گیرد. آپولیپوپروتئین D (آپو D) یک گلیکوپروتئین چند‌عملکردی است که در بافت‌های مختلف از جمله بافت قلب بیان می‌شود. هدف از این مطالعه بررسی اثر کم‌کاری و پرکاری تیروئید القائی بر سطح پروتئین آپو D در بافت قلب بود.
مواد و روشها: به منظور القاء کم‌کاری و پرکاری تیروئید در رت‌ها به ترتیب از داروی پروپیل تیواوراسیل (ppm 100 PTU,) و داروی لووتیروکسین (ppm 8 L-T4,) به صورت محلول در آب آشامیدنی، به مدت 6 هفته استفاده شد. اندازه‌گیری هورمون T3 تام سرمی با استفاده از روش الایزا انجام شد. پس از تائید ایجاد مدل، رت‌ها بی‌هوش شده و  بافت قلب خارج گردید و بطن و آپکس قلب برای بررسی بافت‌شناسی مورد استفاده قرار گرفت. برای بررسی سطح بیان آپو D از تکنیک ایمونوهیستوشیمی استفاده شد.
یافتهها: بررسی داده‌ها نشان داد که بیان آپو D در بافت قلب رت‌های هیپوتیروئید (05/0P) و هیپرتیروئید (001/0P) نسبت به گروه کنترل به طور معنی‌داری افزایش داشته است.
نتیجهگیری: یافته‌ها نشان می‌دهد که بیان آپو D قلب در هر دو اختلال هیپوتیروئیدی و هیپرتیروئیدی افزایش می‌یابد که ممکن است بخشی از یک سیستم ذاتی برای محافظت از قلب در برابر صدمات ناشی از استرس اکسیداتیو و التهاب در این اختلالات باشد.
 
واژه‌های کلیدی: کم‌کاری تیروئید، پرکاری تیروئید، قلب، آپولیپوپروتئین D، هورمونهای تیرویید
متن کامل [PDF 915 kb]   (281 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1399/5/5 | پذیرش: 1399/8/24 | انتشار: 1400/2/19

Ethics code: IR.SEMUMS.REC.1397. 148XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 23، شماره 3 - ( خرداد و تیر 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها