:: جلد 21، شماره 3 - ( تابستان 1398 1398 ) ::
جلد 21 شماره 3 صفحات 517-524 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی ویژگی‌های جمعیت‌شناختی و شنوایی‌سنجی ناشنوایان در جمعیت ایرانی
شادمان نعمتی، عالیا صابری، احسان کاظم نژاد لیلی، نسیم کوچکی گلدیانی
چکیده:   (680 مشاهده)
هدف: اختلال شنوایی بار اقتصادی و اجتماعی سنگینی دارد. شناخت ویژگی‌های جمعیت‌شناختی ناشنوایان میتواند به شناخت عوامل مرتبط با ناشنوایی و پیشگیری از آن کمک کند. در این مطالعه ویژگی‌های جمعیت‌شناختی و شنوایی‌سنجی ناشنوایان در جمعیتی در شمال ایران بررسی شد.
مواد و روشها: این پژوهش توصیفی- مقطعی بر روی تعداد 300 نفر از ناشنوایان عضو انجمن ناشنوایان شهر رشت در سال 1396 انجام شد. نتایج آزمون ادیومتری تون خالص و جنس، سن، محل سکونت، ازدواج فامیلی در والدین، سابقه ناشنوایی در فامیل، سطح تحصیلات والدین، وضعیت تاهل، وضعیت اقتصادی- اجتماعی خانواده، سابقه بیماری، علت ناشنوایی، تعداد افراد خانواده و سطح عملکردی این بیماران ثبت و آنالیز شدند.
یافتهها: 7/78% از ناشنوایان از خانواده پرجمعیت و 7/35% بیسواد، 7/29% حاصل ازدواج فامیلی، 3/68% فاقد شغل مستقل و 78% زیر خط فقر بودند. 7/66% بیماران میزان اعتماد به نفسی در حد متوسط و بیش‌تر از آن و 3/62% یک مهارت اختصاصی داشتند. 7/21% سابقه خانوادگی ناشنوایی، 7/79% علت مادرزادی داشتند. بیش‌ترین علل اکتسابی تب و تشنج ناشی از تب و اوریون بود. با افزایش تحصیلات مادر شانس ناشنوایی اکتسابی کاهش و با افزایش تعداد افراد خانوار و سابقهی بیماری شانس ناشنوایی اکتسابی افزایش یافته است.
نتیجهگیری: ناشنوایی در خانواده‌های پرجمعیت، کم‌درآمد و سطح تحصیلات پایین مادر شایع‌تر بود. عمده علت آن مادرزادی بود. اغلب بیماران استقلال عملکردی و شغل مستقل نداشتند، اما عمده آنان اعتماد به نفس بالا و یک مهارت اختصاصی داشتند.
 
واژه‌های کلیدی: جمعیت‌شناختی، شنوایی‌سنجی، ناشنوایی
متن کامل [PDF 1865 kb]   (67 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۷/۳/۸ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱۲/۲۶ | انتشار: ۱۳۹۸/۳/۲۶


XML   English Abstract   Printجلد 21، شماره 3 - ( تابستان 1398 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها