:: جلد 21، شماره 2 - ( بهار 1398 1398 ) ::
جلد 21 شماره 2 صفحات 381-386 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی و مقایسه مقادیر نیترات، نیتریت و فلوراید آب‌های بطری شده تجاری در سطح عرضه و آب آشامیدنی شهری در سمنان
احمد حیدریه، صفیه قباخلو، انا عبدالشاهی، لیلا منجزب مرودشتی، محمدکاظم زینعلی، سپیده اشهد
چکیده:   (1096 مشاهده)
هدف: ایمنی آب آشامیدنی یکی از شاخص‌های بحرانی مرتبط با سلامت و بهداشت جامعه است. لذا پایش و کنترل شاخص‌های کیفی آب از اهمیت بالایی برخوردار است. این مطالعه با هدف بررسی کیفیت آب‌های بطری شده در سطح عرضه و آب آشامیدنی شهری از نظر مقادیر یون‌های آلاینده نیتریت و نیترات و نیز مقدار یون با ارزش تغذیه‌ای فلوراید و مقایسه آن‌ها با استانداردهای ایران و جهان انجام یافته است.
مواد و روشها: این تحقیق به‌صورت توصیفی مقطعی بر روی 30 نمونه آب آشامیدنی شهری و 150 نمونه آب بطری شده (با 15 نام تجاری مختلف) از سطح عرضه شهر سمنان انجام شد. میزان یون‌های نیترات، نیتریت و فلوراید به روش کروماتوگرافی یونی اندازه‌گیری گردید.
یافتهها: نتایج نشان داد مقدار نیتریت در تمامی نمونه‌های آب مورد بررسی برابر با صفر و میانگین مقدار نیترات در آب‌های بطری شده در دامنه 316/1 الی 75/11 میلی‌گرم بر لیتر و در آب شهر برابر 27/7 میلی‌گرم بر لیتر بود. هم‌چنین میانگین مقدار فلوراید در آب بطری شده در دامنه 010/0 الی 214/0 میلی‌گرم بر لیتر و در آب شهر 452/0 میلی‌گرم بر لیتر به‌دست آمد.
نتیجهگیری: مقدار یون‌های نیتریت و نیترات در نمونه‌ها در محدوده استاندارد قرار داشت. وجود مقادیر نیترات در چهار نوع آب بطری شده بالاتر از میزان آن در آب شهر یک هشدار جدی در خصوص احتمال آلودگی نیترات آب‌های بطری شده است. میزان فلوراید نمونه آب‌های مورد بررسی از حداکثر و حداقل مجاز پایین‌تر بود. با توجه به کم‌تر بودن مقدار فلوراید آب از حداقل مجاز (5/0 میلی‌گرم بر لیتر) و نظر به اهمیت این یون در ایجاد بیماری‌های دهان و دندان لذا می‌بایست در برنامه‌های غنی‌سازی آب مد نظر قرار گیرد.
 
واژه‌های کلیدی: آب آشامیدنی، نیترات‌ها، نیتریت‌ها، فلوراید‌ها
متن کامل [PDF 2075 kb]   (250 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۷/۲/۲۳ | پذیرش: ۱۳۹۷/۸/۵ | انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۸


XML   English Abstract   Printجلد 21، شماره 2 - ( بهار 1398 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها