:: جلد 21، شماره 3 - ( تابستان 1398 1398 ) ::
جلد 21 شماره 3 صفحات 540-548 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر درمانی مصرف مکمل رزوراترول با ورزش تناوبی و تداومی بر میزان آپوپتوز و پروفایل لیپیدی بافت کبد موش‌های مبتلا به کبد چرب غیر الکلی
امیر حاجی قاسم، پروین فرزانگی، زهره مظاهری
چکیده:   (1204 مشاهده)
هدف: بیماری کبد چرب غیرالکلی (Non-alcoholic fatty liver disease, NAFLD) یکی از شایع‌ترین اختلالات مزمن کبدی می‌باشد. در این مطالعه، تاثیر درمانی مکمل رزوراترول به تنهایی و یا همراه با تمرین‌های ورزشی تداومی و تناوبی بر روی میزان آپوپتوز بافت کبد و پروفایل لیپیدی سرم موش‌های مسن مبتلا به NAFLD مورد بررسی قرار گرفته است.
مواد و روشها: موش‌های مسن به دو گروه اصلی بیمار NAFLD و کنترل تقسیم شدند. موش‌های گروه بیمار NAFLD مجدداً به 7 زیر گروه تجربی شامل بیمار،  دریافت کننده های سالین، رزوراترول (RSV)، ورزش تناوبی، ورزش تداومی، رزوراترول + ورزش تناوبی، و رزوراترول + ورزش تداومی تقسیم شدند. بیومارکرهای آپوپتوز شامل پروتئین‌های Bax و Bcl2 در بافت کبدی و هم‌چنین پروفایل لیپیدی سرم شامل HDL، LDL، کلسترول تام (Cho) و تری گلیسرید (TG) به روش ELISA اندازه‌گیری گردید.
یافتهها: تجویز رزوراترول به تنهایی و یا در ترکیب با تمرین‌های ورزشی سبب کاهش معنی‌داری در سطح سرمی LDL، Cho و TG و افزایش معنی‌داری در سطح HDL شد (05/0p<). هم‌چنین رزوراترول به تنهایی و یا در ترکیب با تمرین‌های ورزشی تناوبی یا تداومی سبب کاهش معنی‌داری در غلظت پروتئین Bax و افزایش معنی‌داری در سطح Bcl2 شد (001/0p<).
نتیجهگیری: بیماری NAFLD به طور معنی‌داری با افزایش آپوپتوز سلول‌های کبدی و اختلال پروفایل لیپیدی همراه می‌باشد. اگر چه تجویز رزوراترول به تنهایی دارای خواص ضدآپوپتوزی و کاهنده چربی می‌باشد، درمان ترکیبی آن با تمرین ورزشی می‌تواند موثرتر واقع گردد.
 
واژه‌های کلیدی: آپوپتوزیس، استرس اکسیداتیو، بیماری کبد چرب غیرالکلی، لیپیدها، ورزش، رزوراترول
متن کامل [PDF 2127 kb]   (194 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۷/۲/۱۱ | پذیرش: ۱۳۹۷/۸/۲ | انتشار: ۱۳۹۸/۳/۲۶


XML   English Abstract   Printجلد 21، شماره 3 - ( تابستان 1398 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها