:: جلد 21، شماره 2 - ( بهار 1398 1398 ) ::
جلد 21 شماره 2 صفحات 324-330 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تاثیر آپوپتوتیک انتقال ژن آپوپتین به رده سلولی مالتیپل میلوما
علی انجام نجم الدینی، روح الله وهاب پور رودسری، عطیه پورباقری سیگارودی، سوفیا سروریان، داود بشاش
چکیده:   (988 مشاهده)
هدف: از زمان شناسایی مالتیپل میلوما، دومین بدخیمی شایع هماتولوژیک، پیش‌رفت‌های شگرفی در جهت افزایش میزان طول عمر بیماران صورت گرفته است. در دوره‌ای که استفاده راه‌کارهای درمانی جدید رو به افزایش است، کلون کردن ژن‌های القاءکننده آپوپتوز در ژنوم سلول‌های بدخیم به طور چشمگیری مورد توجه قرار گرفته است. در این مطالعه، اثر ضد سرطانی وکتور بیان‌کننده ژن آپوپتین را در رده سلولی مشتق شده از مالتیپل میلوما (KMM-1) بررسی شد.
مواد و روشها: در این مطالعه تجربی، به منظور انتقال ژن آپوپتین به رده سلولی KMM-1، وکتور لنتی ویروسی بیان‌کننده آپوپتوتین ساخته شد. سپس از با استفاده از تکنیک فلوسیتومتری و quantitative real-time PCR به ترتیب کارایی ترانس داکشن و بیان ژن آپوپتین مورد ارزیابی قرار گرفت. در ادامه، اثر ضدسرطانی بیان ژن آپوپتین در رده سلولی KMM-1 به روش MTT و تریپان بلو مورد بررسی قرار گرفت.
یافتهها: نتایج فلوسایتومتری نشان داد که وکتور بیان‌کننده آپوپتین به صورت موفقیت‌آمیز و با کارایی ترانس داکشن بیش از 90% به درون سلول‌های KMM-1 انتقال یافته است. هم‌چنین دریافتیم که بیان بیش از حد آپوپتوتین، که با افزایش میزان mRNA به حدود 8 برابر مشخص شد، می‌تواند سبب القا اثر سایتوتوکسیک در سلول‌های مالتیپل میلوما گردد. نتایج نشان داد که بیان آپوپتوتین نه تنها زنده-مانی سلول‌ها را به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش داد (001/0P<)، بلکه به طور به‌طور مشخص فعالیت متابولیک را نیز مهار کرد (001/0P<).
نتیجهگیری: این مطالعه نشان داد که وکتور بیان‌کننده ژن آپوپتین دارای اثر ضد سرطانی در مالتیپل میلوما بوده و می‌تواند در آینده نزدیک از نظر بالینی قابل دسترس باشد.
 
واژه‌های کلیدی: آپوپتین، مالتیپل‌میلوما، رده‌ی سلولی KMM-1.
متن کامل [PDF 2313 kb]   (196 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۷/۱/۱۸ | پذیرش: ۱۳۹۷/۷/۲۱ | انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۸


XML   English Abstract   Printجلد 21، شماره 2 - ( بهار 1398 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها