:: جلد 21، شماره 2 - ( بهار 1398 1398 ) ::
جلد 21 شماره 2 صفحات 262-270 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر مراقبت معنوی مبتنی بر الگوی قلب سلیم بر کیفیت زندگی بیماران مبتلا به انفارکتوس میوکارد حاد
حسن بابامحمدی ، هما کدخدایی الیادرانی، عباسعلی ابراهیمیان، راهب قربانی، زرین تن ساز
چکیده:   (1222 مشاهده)
هدف: امروزه معیار درمان بیماری عروق کرونر، بهبود کیفیت زندگی بیماران می‌باشد. این مطالعه با هدف بررسی تأثیر مراقبت معنوی مبتنی بر الگوی قلب سلیم بر کیفیت زندگی بیماران مبتلا به انفارکتوس میوکارد حاد انجام شد.
مواد و روشها: مطالعه حاضر یک کارآزمایی بالینی یک سوکور بوده که بر روی 92 بیمار مبتلا به انفارکتوس میوکارد حاد بستری در بخش مراقبت‏های ویژه قلب بیمارستان چمران اصفهان در سال 1395 انجام شده است. پس از تخصیص تصادفی نمونه‌ها به دو گروه مداخله و کنترل، مداخله معنوی مبتنی بر الگوی قلب سلیم به مدت سه روز به صورت منظم در ساعات 20-17 برای بیماران گروه مداخله انجام شد. قبل و یک ماه پس از انجام مداخله، کیفیت زندگی بیماران به وسیله پرسش‌نامه سازمان جهانی بهداشت، ارزیابی شد.
یافتهها:50% نمونه‌ها زن بودند. میانگین و انحراف معیار سن بیماران تحت مراقبت معنوی 9/8±3/61 و در گروه کنترل 9/7±6/62 سال بود. برنامه مراقبت معنوی توانست نمرات سلامت جسمی، سلامت روان، روابط اجتماعی، کیفیت زندگی و سلامت عمومی را به ترتیب به طور متوسط 8/19، 5/6،17/11و2/27 افزایش دهد. هم‌چنین تفاوت نمره کیفیت زندگی در گروه مداخله نسبت به گروه کنترل، معنادار بوده است (05/0>p).
نتیجهگیری: نتایج مطالعه حاضر موید تاثیر مراقبت معنوی مبتنی بر الگوی قلب سلیم بر کیفیت زندگی بیماران مبتلا به انفارکتوس میوکارد حاد بستری در بخش مراقبت‌های ویژه قلب است. لذا کاربرد آن به عنوان یک رویکرد مراقبتی کل‌نگر در بهبود علائم و ابعاد کیفیت زندگی بیماران ایسکمیک قلب به‌ویژه انفارکتوس میوکارد پیشنهاد می‌گردد.
 
واژه‌های کلیدی: مراقبت معنوی، الگوی قلب سلیم، کیفیت زندگی، انفارکتوس حاد میوکارد
متن کامل [PDF 2951 kb]   (403 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۱۰/۱۵ | پذیرش: ۱۳۹۷/۷/۳ | انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۸


XML   English Abstract   Printجلد 21، شماره 2 - ( بهار 1398 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها