:: جلد 21، شماره 3 - ( تابستان 1398 1398 ) ::
جلد 21 شماره 3 صفحات 498-502 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه‌ی الگوی مقاومت آنتی‌بیوتیکی انتروباکتریاسه‌های جداشده از کشت ادرار بیماران بستری و سرپایی
علی جزایری مقدس، سهیل کسائیان نائینی، نعیمه سادات کیا، مریم قوشچیان چوبمسجدی
چکیده:   (1265 مشاهده)
هدف: عفونت‌های دستگاه ادراری از شایع‌ترین عفونت‌ها می‌باشند، اعضا خانواده انتروباکتریاسه به عنوان اصلی‌ترین عوامل باکتریال عفونت ادراری شناخته شده‌اند. با توجه به پیدایش و گسترش مقاومت آنتی‌بیوتیکی در باکتری‌ها، شناسایی عامل عفونت و درمان آن بسیار مهم می‌باشد. هدف این مطالعه، مقایسهی الگوی مقاومت آنتی‌بیوتیکی انتروباکتریاسههای جداشده از کشت ادرار بیماران انجام بود.
مواد و روشها: این مطالعه بر روی 156 بیمار مراجعه کننده به بیماستان کوثر سمنان در طی های سالهای 95-96 شامل دو گروه 78 نفری به صورت سرپایی و بستری که عفونت ادراری در آن‌ها تشخیص داده شده بود انجام گردید. کشت نمونه‌ها بر روی دو محیط بلادآگار و ائوزینمتیلن بلو انجام شد و کلنی کانت محاسبه گردید. بررسی حساسیت آنتی‌بیوتیکی با استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های رایج بر اساس استاندارد CLSI انجام گردید.
یافتهها: اشریشیاکلی عامل عفونت ادراری در 1/82% بیماران بستری و 7/66% از بیماران سرپایی مورد بررسی و کلبسیلا در 7/16% بیماران بستری و 1/32% از موارد سرپایی، عامل عفونت می‌باشد. بیش‌ترین مقاومت آنتی‌بیوتیکی در بیماران سرپایی به سفازولین (9/85%) و در بیماران بستری به نالیدیکسیک اسید (8/71%) مشاهده گردید.
نتیجهگیری: مقاومت به سفازولین در بیماران سرپایی به‌طور معنی‌دار از بیماران بستری بیش‌تر بود. در حالی‌که مقاومت به آمیکاسین، سیپروفلوکساسین، نالیدیکسیک اسید، سفتریاکسون، سفوتاکسیم و جنتامایسین در بیماران بستری به‌طور معنی‌دار از بیماران سرپایی بیش‌تر بود. میزان مقاومت به سیپروفلوکساسین، نالیدیکسیک اسید و سفیکسیم به‌طور معنی‌دار در مقایسه با بررسی مشابه در سال 1379 سمنان افزایش یافته است. با توجه به تفاوت الگوی حساسیت آنتی‌بیوتیکی در بیماران سرپایی و بستری، پیشنهاد می‌شود توجه لازم هنگام استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها برای درمان به عمل آید.
 
واژه‌های کلیدی: آزمون های حساسیت میکروبی، انتروباکتریاسه، عفونت های مجرای ادراری، مقاومت میکروب به دارو
متن کامل [PDF 1291 kb]   (186 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۸/۱۰ | پذیرش: ۱۳۹۸/۱/۲۱ | انتشار: ۱۳۹۸/۳/۲۶


XML   English Abstract   Printجلد 21، شماره 3 - ( تابستان 1398 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها