:: جلد 20، شماره 3 - ( تابستان 1397 ) ::
جلد 20 شماره 3 صفحات 588-593 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی فعالیت ژن‌های بیوفیلم icaA و icaR استافیلوکوک اورئوس مقاوم به متی‌سیلین تیمار‌شده با ویتامین K در نمونه‌های زخم
نعیمه کاشفی پسندیده، محمد رضا حبیبی، حامد طهماسبی، محمد رضا عربستانی*
چکیده:   (701 مشاهده)
هدف: استفاده از ویتامین K، در سلامت انسان نقش بسیار مهمی دارد. ممکن است این ویتامین اثراتی بر عمل‌کرد برخی عوامل بیماری‌زایی مانند بیوفیلم در استافیلوکوک اورئوس بگذارند. هدف از این مطالعه بررسی فعالیت ژن‌های بیوفیلم icaA و icaR استافیلوکوک اورئوس مقاوم به متی‌سیلین تیمار‌شده با ویتامین K در نمونه‌های زخم می‌باشد.
مواد و روشها: در این مطالعه‌ی مداخله‌ای، 15 ایزوله استافیلوکوک اورئوس مقاوم به متی‌سیلین با استفاده از غلظت‌های هفت‌گانه از پودر ویتامین K که به صورت 1، 10، 50، 100، 200، 300 و 500 میکروگرم بر میلی‌لیتر بود، تیمار شدند. بازه‌های زمانی 24، 48 و 72 ساعت جهت گرم‌خانه‌گذاری تعیین شد. در نهایت RNA های مورد نظر قبل از بعد از تیمار استخراج و سنتز cDNA صورت گرفت. با استفاده از روش qPCR میزان بیان ژن‌های icaA و icaR مورد بررسی قرار گرفت.
یافتهها: مقادیر بیان ژن‌های icaA و icaR قبل از تیمار شدن با ویتامین ثبت شدند و به عنوان کنترل مورد استفاده قرار گرفتند. دو ژن مورد مطالعه در ایزوله‌های تیمار شده با ویتامین K دارای کاهش میزان بیان بودند. این اثردهی، از غلظت 200 میکروگرم به صورت کاملاً محسوس دیده شد. هم‌چنین بیان ژن‌های icaA و icaR در گرم‌خانه‌گذاری 48 ساعت، بیش‌ترین کاهش را داشت.
نتیجهگیری: ویتامین
K می‌تواند در کنار برخی آنتی‌بیوتیک‌ها، جهت درمان برخی از عفونت‌های پوستی استافیلوکوک اورئوس دارای مقاومت به متی‌سیلین موثر باشد.
 
واژه‌های کلیدی: بیان ژن، بیوفیلم، استافیلوکوک اورئوس مقاوم به متی‌سیلین، ویتامین K
متن کامل [PDF 1454 kb]   (146 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۶/۲۷ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۱/۱۷ | انتشار: ۱۳۹۷/۴/۱


XML   English Abstract   Printجلد 20، شماره 3 - ( تابستان 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها