:: جلد 20، شماره 2 - ( بهار 1397 – ویژه نامه عوامل اجتماعی موثر بر سلامت 1397 ) ::
جلد 20 شماره 2 صفحات 403-409 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تأثیر طرح تحول نظام سلامت و تعرفه‌گذاری بر اساس کتاب ارزش‌های نسبی بر عمل‌کرد اقتصادی واحدهای پاراکلینیک: مطالعه موردی در یک بیمارستان بزرگ
مهدی یوسفی، سمیرا علیانی، علی ولی‌نژادی، علیرضا رضازاده، علی خورسند، سمیه فضائلی، حسین ابراهیمی پور*
چکیده:   (4997 مشاهده)
سابقه و هدف: طرح تحول نظام سلامت یکی از مهم‌ترین اصلاحات نظام سلامت ایران در چند سال اخیر است. پژوهش حاضر با هدف تعیین تأثیر طرح تحول نظام سلامت و تعرفه‌گذاری بر اساس کتاب ارزش‌های نسبی بر عمل‌کرد واحدهای پاراکلینیک بیمارستان امام رضا (ع) مشهد انجام شده است.
مواد و روشها: این پژوهش توصیفی مقطعی به روش هزینه‌یابی مبتنی بر فعالیت در واحدهای پاراکلینیک بیمارستان امام رضا (ع) در سال‌های 4-1392 انجام شده است. داده‌های درآمدی و هزینه‌ای با استفاده از فرم‌های گردآوری داده‌ها استخراج شده و به کمک آمار توصیفی و نرم‌افزار اکسل تحلیل شد.
یافتهها: درآمد کل بخش آزمایشگاه و رادیولوژی بعد از طرح تحول به ترتیب %9 و %7 کاهش یافته است و بعد از اجرای ارزش نسبی به ترتیب %94 و %111 افزایش‌ یافته‌اند. کل هزینه بخش آزمایشگاه بعد از اجرای طرح تحول %21 کاهش و بعد از اجرای ارزش نسبی 36% افزایش یافته است. کل هزینه بخش رادیولوژی بعد از اجرای طرح تحول و ارزش نسبی به ترتیب %9 و %53 افزایش یافته است.
نتیجهگیری: اجرای طرح تحول و تعرفه‌گذاری بر اساس کتاب ارزش‌های نسبی باعث بهبود وضعیت اقتصادی واحدهای پاراکلینیک شده است. با این حال تاثیر این موضوع در حوزه رادیولوژی به ویژه بعد از ابلاغ کتاب ارزش‌های نسبی بسیار بیش‌تر از آزمایشگاه بود که می‌تواند بیانگر تغییر نحوه توزیع منابع مالی نظام سلامت در بین رشته‌های مختلف پاراکلینیک باشد.
واژه‌های کلیدی: طرح تحول نظام سلامت، سیاست‌گذاری سلامت، هزینه، تعرفه‌های پزشکی، عمل‌کرد
متن کامل [PDF 487 kb]   (240 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۵/۱۲ | پذیرش: ۱۳۹۶/۹/۱۹ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۲۴


XML   English Abstract   Printجلد 20، شماره 2 - ( بهار 1397 – ویژه نامه عوامل اجتماعی موثر بر سلامت 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها