:: جلد 20، شماره 3 - ( تابستان 1397 ) ::
جلد 20 شماره 3 صفحات 469-477 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر ماساژ بازتابی کف پا بر شاخص‌های فیزیولوژیک بیماران مبتلا به انفارکتوس میوکارد حاد
سعیده سیاری، منیر نوبهار* ، راهب قربانی
چکیده:   (760 مشاهده)
هدف: در میان بیماری‌های قلبی عروقی، انفارکتوس میوکارد حاد (AMI) از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد، AMI با تغییر شاخص‌های فیزیولوژیک همراه است که می‌تواند وضعیت بیماران را به‌خطر اندازد. هدف این مطالعه تعیین تاثیر ماساژ بازتابی کف پا بر شاخص‌های فیزیولوژیک در بیماران AMI بود.
مواد و روشها: این مطالعه یک کارآزمایی بالینی بود، روش نمونه‌گیری هدفمند بود و تخصیص به گروه‌ها به‌صورت تصادفی انجام شد، 90 بیمار AMI در بخش مراقبت ویژه قلب بیمارستان شهید رجائی کرج، در سه گروه آزمون، درمان‌نما و شاهد ارزیابی شدند. مداخله ماساژ بازتابی کف پا، سه روز متوالی و هر بار به‌مدت 20 دقیقه انجام می‌شد. در سه گروه؛ قبل، بلافاصله و 20 دقیقه بعد، شاخص‌های فیزیولوژیک شامل علائم حیاتی، درصد اشباع اکسیژن خون و ریتم قلبی ثبت شد.
یافتهها: در سه دوره زمانی درصد اشباع اکسیژن خون در گروه آزمون روند افزایشی داشت (001/0P<)، اما در گروه‌های  درمان‌نما و شاهد تفاوت معنی‌داری نداشت. تغییرات افزایشی درصد اشباع اکسیژن خون بلافاصله و 20 دقیقه بعد نسبت به قبل مداخله در سه گروه تفاوت معنی‌دار داشت، در تمام موارد با 001/0P< افزایش در گروه مداخله بیش‌تر بود. اما این تغییرات 20 دقیقه بعد نسبت به بلافاصله بعد مداخله در سه گروه تفاوت معنی‌دار نداشت. تغییرات علائم حیاتی و ریتم قلبی در زمان‌های مورد بررسی بین سه گروه معنی‌داری نبود.
نتیجهگیری: ماساژ بازتابی کف پا بر افزایش درصد اشباع اکسیژن خون اثر داشت. بنابراین استفاده از این روش ساده و مقرون به‌صرفه، جهت بهبود اکسیژن‌رسانی به بیماران
AMI پیشنهاد می‌شود.
 
واژه‌های کلیدی: انفارکتوس قلبی، ماساژ، پا، علایم حیاتی، اکسیژن سنجی، بازتاب شناسی
متن کامل [PDF 1231 kb]   (188 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۵/۱۲/۱۷ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۲/۲۸ | انتشار: ۱۳۹۷/۴/۱


XML   English Abstract   Printجلد 20، شماره 3 - ( تابستان 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها