:: جلد 19، شماره 2 - ( بهار 1396، شماره 19 (2). 1396 ) ::
جلد 19 شماره 2 صفحات 475-483 برگشت به فهرست نسخه ها
نقش‌ مراکز مشاوره و ارائه خدمات پرستاری در کاهش بار کاری بیمارستان‌ها: یک مطالعه کیفی
سیف ا. . علائی، فاطمه الحانی، حسن ناوی پور
چکیده:   (1551 مشاهده)

هدف: علی‌رغم توسعه ساخت بیمارستان‌ها در سنوات اخیر، هنوز هم در کشور ما از لحاظ تعداد تخت‌های بیمارستانی با استانداردها فاصله داشته و با ازدحام کاری مواجه می‌باشد. لذا این مطالعه به منظور تبیین نقش مراکز مشاوره و ارائه خدمات پرستاری در کاهش بار کاری بیمارستان‌ها انجام شده است.

مواد و روشها: این پژوهش به روش کیفی انجام شرکت‌کنندگان اصلی این تحقیق مدیران مراکز مشاوره و ارائه خدمات پرستاری بودند. نمونه‌گیری به صورت مبتنی بر هدف و سپس نظری انجام شد. در مجموع با 26 نفر از مدیران مراکز و موسسات مختلف ارائه‌کننده خدمات مراقبتی درمانی، پزشکان و گیرندگان خدمات مصاحبه به عمل آمد. داده‌های پژوهش به روش تحلیل محتوا قراردادی تحلیل شد.

یافتهها: یافته‌های نهایی تحقیق در 3 درونمایه اصلی "مراقبت‌های سرپائی از بیماران در منزل"، "سیر کاهشی پوشش‌دهی مراقبتی بیماران حاد در منزل"، "همکاری محدود در مراقبت از بیماران بستری در بیمارستان" با زیر‌طبقه‌های متعدد پدیدار شد.

نتیجهگیری: ارائه خدمات پرستاری جامعه محور به‌خصوص مراقبت از بیماران بدحال بستری در منزل طی سال‌های اخیر، سیر نزولی یافته و بخش قابل توجهی از این مراقبت‌ها مجدداً به بیمارستان‌ها منتقل شده است. لذا بازنگری در برنامه‌های اجرائی جهت توسعه تعامل کاری و ضابطه‌مند نمودن رابطه بین مراکز مشاوره و بیمارستان‌ها ضروری می‌باشد.

واژه‌های کلیدی: خدمات پرستاری، مراکز مشاوره و ارائه خدمات پرستاری، مطالعه کیفی، بستری شدن در بیمارستان
متن کامل [PDF 479 kb]   (334 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۵/۶/۲۸ | پذیرش: ۱۳۹۵/۹/۱۶ | انتشار: ۱۳۹۵/۱۲/۲۵


XML   English Abstract   Printجلد 19، شماره 2 - ( بهار 1396، شماره 19 (2). 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها