:: جلد 19، شماره 1 - ( زمستان 1395: جلد 19 شماره (1) 1395 ) ::
جلد 19 شماره 1 صفحات 113-121 برگشت به فهرست نسخه ها
کنترل تعادل و وزن‌گذاری نامتقارن تحت سطوح مختلف بار شناختی در بیماران مبتلا به سکته مغزی
معصومه ابراهیم زاده، حسین نگهبان سیوکی، معصومه حسام، درسا حامدی، محمد مهرآور
چکیده:   (1545 مشاهده)

هدف: اختلال در کنترل تعادل و وزن‌گذاری نامتقارن حین ایستادن از مهم‌ترین عوارض ناشی از سکته مغزی است. کنترل تعادل نیازمند تعامل سیستم‌های حسی-حرکتی، شناختی و توجه می‌باشد. تکلیف شناختی می‌تواند بر کنترل تعادل و میزان وزن‌گذاری بیماران مبتلا به سکته مغزی اثر‌گذار باشد. بنابراین پژوهش حاضر با هدف بررسی اثر سطوح مختلف بار شناختی بر کنترل تعادل و میزان وزن‌گذاری نامتقارن در بیماران مبتلا به سکته مغزی انجام شد.

مواد و روشها: در این مطالعه شبه تجربی 22 بیمار مبتلا به سکته مغزی مزمن (2/42±7/30 ماه گذشته از عارضه)  و 23 فرد سالم  شرکت کردند. تمامی بیماران قادر به ایستادن مستقل بوده و توزیع وزن نامتقارن به سمت سالم داشتند. در این مطالعه از دو دستگاه صفحه نیرو برای جمع‌آوری شاخص‌های تعادلی شامل: سطح، شدت و سرعت جابه‌جایی مرکز فشار در جهات داخلی و خارجی استفاده گردید. آزمون شناختی استروپ (رنگ- لغت) در سطح ساده و دشوار بودند. آزمون‌ها در 5 وضعیت: ایستادن، ایستادن همراه با تکلیف شناختی ساده و دشوار، نشستن همرا با انجام تکلیف شناختی ساده و دشوار انجام شد.

یافتهها: اثر متقابل گروه در دشواری تکلیف شناختی در هیچ یک از پارامترهای مرکز فشار و وزن‌گذاری نامتقارن معنا‌دار نبود، هم‌چنین بین دو سطح دشواری تکلیف شناختی در این پارامترها تفاوت آماری معناداری یافت نشد. اثر اصلی گروه و تکلیف شناختی در پارامترهای وزن‌گذاری نامتقارن، انحراف معیار سرعت و دامنه نوسانات مرکز فشار، افزایش آماری معنادار در بیماران سکته مغزی نسبت به افراد سالم و نیز حالت تکلیف دوگانه نسبت به ایستادن تنها را نشان دادند (05/0p<).

نتیجهگیری: نتایج مطالعه حاضر نشان داد که انجام تکلیف شناختی استروپ در وضعیت ایستاده برای بیماران مبتلا به سکته مغزی دشوار بوده و بار شناختی حاصل از آن چه در سطح ساده و چه در سطح دشوار به میزان یکسانی باعث تضعیف تعادل و افزایش وزن‌گذاری نامتقارن می‌شود

واژه‌های کلیدی: سکته مغزی، شناخت، تعادل وضعیتی، وزن‌گذاری، تست ورزش
متن کامل [PDF 796 kb]   (448 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۴/۱۱/۴ | پذیرش: ۱۳۹۵/۷/۲۴ | انتشار: ۱۳۹۵/۱۰/۱۳


XML   English Abstract   Printجلد 19، شماره 1 - ( زمستان 1395: جلد 19 شماره (1) 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها