:: جلد 16، شماره 1 - ( پائیز 1393: 16 (1) 1393 ) ::
جلد 16 شماره 1 صفحات 103-110 برگشت به فهرست نسخه ها
نقش گیرنده های آدرنرژیک وD2 دوپامینرژیک در اثرات بروموکریپتین بر ترشح اسید معده ناشی ازهیستامین درموش بزرگ سفیدآزمایشگاهی نر
علی قنبری، افسانه الیاسی، حسین علی صفاخواه*
چکیده:   (3033 مشاهده)

  سابقه و هدف: یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد زخم گوارشی ترشح زیاد اسید معده است. دوپامین و آگونیست‌های آن دارای نقش حفاظتی در معده می‌باشند. در این پژوهش نقش گیرنده‌های آدرنرژیک و D2 دوپامینرژیک در اثر بروموکریپتین بر ترشح تحریک شده‌ی اسید معده ناشی از هیستامین مورد ارزیابی قرار گرفت.

  مواد و روش ها: در این مطالعه از 93 سر موش صحرایی نر نژاد ویستار با وزن 180 تا 200 گرم استفاده شد. پس از بیهوشی با مخلوط کتامین و زایلازین، ورید ژوگولار جهت انفوزیون هیستامین و نای جهت تراکئوستومی و جلوگیری از خفه شدن حیوان در دسترس قرار گرفت. جهت ورود سالین فیزیولوژیک و خروج ترشحات معده به ترتیب یک کانولی پلی اتیلنی از طریق مری و یک لوله پلی اتیلنی از محل اتصال معده دئودنوم درون معده قرار داده شد. به مدت 2 ساعت هر 10 دقیقه 2میلی لیتر سالین فیزیولوژیک از طریق لوله مروی وارد و از لوله معدی- دئودنومی خارج و pH محلول سنجیده، با استفاده از سود 1/0 نرمال تیتر و میزان اسید به صورت میکرواکی والان به ازای هر 10 دقیقه گزارش شد.

  یافته ها: انفوزیون وریدی هیستامین به میزان g/h 100 mg/ 8/0 منجر به افزایش معنی دار در ترشح اسید معده گردید که در دقیقه 30 شروع و تا پایان آزمایش ادامه یافت. استفاده از بروموکریپتین (آگونیست گیرنده های D2 دوپامین) mg/kg 8 قبل از انفوزیون وریدی هیستامین موجب کاهش معنی دار ترشح اسید ناشی از هیستامین گردید. همچنین تزریق دومپریدون (آنتاگونیست محیطی گیرنده های D2 ) و پروپرانولول (آنتاگونیست گیرنده های بتا آدرنرژیک) قبل از بروموکریپتین اثر تضعیفی بروموکریپتین بر ترشح اسید ناشی از هیستامین را بطور معنی داری تشدید کرد.

  نتیجه‌گیری: اثر بروموکریپتین بر ترشح اسید ناشی از هیستامین احتمالا از طریق گیرنده‌های دوپامینی D2 و بتا آدرنرژیک اعمال نمی‌گردد.

واژه‌های کلیدی: ترشح تحریک شده‌ی اسید، بروموکریپتین، هیستامین، گیرنده‌های آدرنرژیک، گیرنده‌های D2 دوپامینی
متن کامل [PDF 1477 kb]   (846 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۲/۱۰/۱ | پذیرش: ۱۳۹۳/۳/۲۰ | انتشار: ۱۳۹۳/۶/۲۲


XML   English Abstract   Printجلد 16، شماره 1 - ( پائیز 1393: 16 (1) 1393 ) برگشت به فهرست نسخه ها