اکثر مکاتبات کومش از طریق ایمیل سایت می باشد.
لطفا Spam ایمیل خود را نیز چک نمایید.
   [صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: جلد 20، شماره 3 - ( تابستان 1397 ) ::
جلد 20 شماره 3 صفحات 447-452 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تغییرات شاخص‌های تن‌سنجی و عوامل مرتبط با آن در بیماران تحت درمان نگه‌دارنده با متادون
افشین همتی، سیده فاطمه یعقوبی، حسین حاتمی، مهدی شادنوش*، منصوره بنی‌اسدی
چکیده:   (868 مشاهده)
هدف: درمان نگه‌دارنده با متادون، یکی از روش‌های درمانی برای افراد وابسته به مواد مخدر است. متادون آگونیست اپیوئیدی مواد مخدر بوده و مواجهه مزمن با آن منجر به بروز عوارضی از جمله افزایش وزن می‌شود. از این‌رو شناخت ابعاد مختلف درمانی برای سوء مصرف مواد و پیامدهای آن می‌تواند بر بهبود روند درمان، کنترل بهتر شرایط بیمار و پیشگیری از ابتلا به مشکلات بعدی موثر باشد، لذا مطالعه حاضر با هدف بررسی عوامل مرتبط با تغییرات وزن و آنتروپومتری در بیماران تحت درمان نگه‌دارنده با متادون انجام شده است.
مواد و روشها: در مطالعه حاضر پرونده 150 بیمار مراجعه‌کننده به مرکز درمانی سوء مصرف مواد مبین سمنان (از تاریخ 1/1/1390 تا 30/9/1393) مورد بررسی قرار گرفت. در این مطالعه تغییرات وزن و شاخص توده‌ی بدنی در بیماران و ارتباط آن با متغیرهایی از قبیل سن، مصرف سیگار، سطح تحصیلات، مدت زمان مصرف مواد، وضعیت تاهل و اشتغال مورد بررسی قرار گرفت.
یافتهها: نتایج مطالعه حاضر بیانگر وجود تفاوت معنی‌دار در وزن و شاخص توده بدن در 3 ماه اول نسبت به 3 ماه دوم در افراد تحت درمان نگه‌دارنده با متادون است که این تغییرات در 3 ماه اول بیش‌تر بود (05/0p<). به علاوه مطالعه حاضر نشان داد بین نوع ماده مصرفی، مدت زمان سوء مصرف مواد، وضعیت استعمال دخانیات، سن و وضعیت تاهل رابطه معنی‌داری وجود دارد (05/0p<) در حالی‌که بین دوز متادون مورد استفاده، وضعیت اشتغال و سطح تحصیلات رابطه معنی‌داری مشاهده نشد. (05/0p>).
نتیجهگیری: نتایج این مطالعه نشان داد بیماران تحت درمان نگه‌دارنده با متادون در سه ماه اول و دوم پس از درمان افزایش وزن نشان می‌دهند که این افزایش وزن با متغیرهایی از قبیل مدت زمان مصرف مواد و مصرف سیگار، ارتباط مستقیم و معنی‌داری داشت در حالی که بین افزایش وزن ناشی از درمان نگه‌دارنده با متادون با متغیرهایی از جمله سن، وضعیت شغلی و سطح تحصیلات ارتباط معنی‌داری یافت نشد.

 
واژه‌های کلیدی: درمان نگه‌دارنده با متادون، وزن، شاخص توده بدن
متن کامل [PDF 1117 kb]   (210 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۳/۱۳ | پذیرش: ۱۳۹۶/۶/۱۴ | انتشار: ۱۳۹۷/۴/۱
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hemmati A, Yaghoobi S F, Hatami H, Shadnoush M, Baniasadi M. Assessing anthropometric indices changes and related factors in patients under methadone maintenance therapy. koomesh. 2018; 20 (3) :447-452
URL: http://koomeshjournal.semums.ac.ir/article-1-4036-fa.html

همتی افشین، یعقوبی سیده فاطمه، حاتمی حسین، شادنوش مهدی، بنی‌اسدی منصوره. بررسی تغییرات شاخص‌های تن‌سنجی و عوامل مرتبط با آن در بیماران تحت درمان نگه‌دارنده با متادون. كومش. 1397; 20 (3) :447-452

URL: http://koomeshjournal.semums.ac.ir/article-1-4036-fa.htmlجلد 20، شماره 3 - ( تابستان 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
کومش Koomesh
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3897