اکثر مکاتبات کومش از طریق ایمیل سایت می باشد.
لطفا Spam ایمیل خود را نیز چک نمایید.
   [صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: جلد 20، شماره 3 - ( تابستان 1397 ) ::
جلد 20 شماره 3 صفحات 497-502 برگشت به فهرست نسخه ها
پایایی آزمون- بازآزمون ابزار غربالگری زمین‌خوردن در منزل در افراد مبتلا به پارکینسون
بهناز بهنام، مجید میرمحمدخانی، فاطمه دانشجوئی، معصومه اسماعیل پور، مینا سادات میرشجاع*
چکیده:   (764 مشاهده)
هدف: یکی از مشکلات رایج افراد مبتلا به پارکینسون نداشتن تعادل کافی در انجام فعالیت‌های روزمره می‌باشد. از این رو این مطالعه به پایایی آزمون- بازآزمون ابزارغربالگری زمین‌خوردن در منزل در افراد مبتلا به پارکینسون می‌پردازد.
مواد و روشها: این مطالعه‌ی مقطعی، روی نمونه‌ای از بیماران مبتلا به پارکینسون واجد شرایط ورود به مطالعه که به روش غیر احتمالی آسان انتخاب شده بودند، انجام شد. شرکت‌کنندگان در دو نوبت با استفاده از "ابزار غربالگری افتادن" از نظر داشتن تعادل در انجام کارهای روزمره توسط یک نفر مورد ارزیابی  قرار گرفتند. پایایی ابزار با سنجش همبستگی درونی ابزار با استفاده از آلفای کرونباخ (بر اساس پرسشگری مرحله اول) و نیز محاسبه ضریب همبستگی درون گروهی با انجام آزمون- بازآزمون (با فاصله یک هفته) بررسی شد. هم‌چنین برای هر یک از آیتم‌های ابزار از ضریب توافق کاپا نیز برای نشان دادن میزان توافق اندازه‌گیری در دو نوبت آزمون و بازآزمون استفاده شد..
یافتهها: در این مطالعه 30  بیمار مبتلا به پارکینسون واجد شرایط مورد ارزیابی قرار گرفتند. بر اساس ارزیابی مرحله اول ، آلفای کرونباخ  85/0  (001/0P<) برآورد شد. هم‌چنین بر اساس نتایج به‌دست آمده از ارزیابی‌های دو نوبت آزمون و بازآزمون، ضریب همبستگی درون گروهی  75/0 (001/0P<) به‌دست آمد. آماره توافق کاپا برای هر یک از آیتم‌های ابزار غربالگری افتادن  در دو نوبت آزمون و بازآزمون بین 34/0 تا 86/0 برآورد شد (05/0P<).
نتیجهگیری: مطالعه حاضر نشان داد ابزار غربالگری زمین‌خوردن در منزل برای بیماران مبتلا به پارکینسون و غالب آیتم‌های  آن از پایایی خوب برای سنجش تعادل در فعالیت بیماران فوق  برخوردار است و  لذا از آن می‌توان به عنوان ابزاری برای ارزیابی وضعیت، درمان و نیز اصلاح محیط منزل بیماران و مراجعین مبتلا به پارکینسون به مراکز توان‌بخشی با هدف ارتقای مهارت تعادل و پیشگیری از افتادن بهره برد.

 
واژه‌های کلیدی: پایایی آزمون بازآزمون، زمین خوردن های تصادفی، بیماری پارکینسون
متن کامل [PDF 1040 kb]   (157 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۵/۱۱/۷ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۲/۲۰ | انتشار: ۱۳۹۷/۴/۱
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Behnam B, Mirmohammadkhani M, Daneshjooei F, Esmaeilpour M, Mirsoja M S. Test-retest reliability of home-screening falling test for people with Parkinson's disease. koomesh. 2018; 20 (3) :497-502
URL: http://koomeshjournal.semums.ac.ir/article-1-3822-fa.html

بهنام بهناز، میرمحمدخانی مجید، دانشجوئی فاطمه، اسماعیل پور معصومه، میرشجاع مینا سادات. پایایی آزمون- بازآزمون ابزار غربالگری زمین‌خوردن در منزل در افراد مبتلا به پارکینسون. كومش. 1397; 20 (3) :497-502

URL: http://koomeshjournal.semums.ac.ir/article-1-3822-fa.htmlجلد 20، شماره 3 - ( تابستان 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
کومش Koomesh
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3858